In an electoral system, a security deposit is the sum of money that a candidate is required to pay to the election commission before he or she is permitted to contest. Only the defeated candidates (i.e., one who is not the winning candidate) who fail to secure more than one sixth of the valid votes polled in the constituency, lose their security deposits.

The following table provides some incomplete information about votes polled in four constituencies: A, B, C and D, in this election.

The following additional facts are known:

1. The first runner up polled 10,000 more votes than the second runner up in constituency A.

2. None of the candidates who contested in constituency C lost their security deposit. The difference in votes polled by any pair of candidates in this constituency was at least 10,000.

3. The winning candidate in constituency D polled 5% of valid votes more than that of the first runner up. All the candidates who lost their security deposits while contesting for this constituency, put together, polled 35% of the valid votes.

- less than 2,00,010
- between 1,40,005 and 1,40,010
- 1,40,006
- 1,40,010

- 1,50,000
- 1,75,000
- 62,500
- 1,25,000

- B, C, D, A
- B, D, C, A
- D, C, B, A
- D, B, C, A

- 38.25%
- 23.91%
- 32.00%
- 23.54%

Total votes polled for winner , first runner up and 2nd runner up = 275000+95000+85000 = 455000

Remaining votes = 500000 – 455000 = 45000

45000 is combined votes of remaining 7 candidates which is less than 1/6 th of total votes polled so they will loss their security deposite .

Thus required %tage = 45000/500000 *100 = 9%

Answer :9

1/6th of total votes = 325000/6 = 54166.66

And it is given that the winner scored 48750 votes which mean all the other candidates get less than 48750 votes that is less than 1/6th of total votes polled so they all will lose their security deposite.

Thus required answer = 12 -1 =11

Minimum votes for the 2nd last candidate = 110006

Minimum votes for the 3rd last candidate = 120006

Minimum votes for the 4th last candidate = 130006

Minimum votes for the 5th last (winner) candidate = 140006

Sum = 600030

Thus required answer 4) 140,006

Then votes polled for winner = 37500 + 5% of 100x = 37500+5x

Thus as per question , 37500+30000+37500 +5x = 100x – 35x

105000 = 60x

x = 105000/60= 1750

so total number of votes polled = 1750*100 = 175000

Winning margin in C > 10000

So in increasing order the order of C and D should be D , C not C, D option 3) B, C, D, A

Total number of votes polled for the candidates who lost their security deposit = 45000+(325000 – 48750) + 35% of 175000 = 382500

Required percentage = 382500/1600030 *100 = 23.905% = 23.91%

**a)** 1000+ Videos covering entire CAT syllabus**b)** 2 Live Classes (online) every week for doubt clarification**c)** Study Material & PDFs for practice and understanding**d)** 10 Mock Tests in the latest pattern**e)** Previous Year Questions solved on video