Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – A wholesaler bought walnuts and peanuts

Quantitative Aptitude – Arithmetic - Profit and Loss – A wholesaler bought walnuts and peanuts

Slot -1 – Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – A wholesaler bought walnuts and peanuts

A wholesaler bought walnuts and peanuts, the price of walnut per kg being thrice that of peanut per kg. He then sold 8 kg of peanuts at a profit of 10% and 16 kg of walnuts at a profit of 20% to a shopkeeper. However, the shopkeeper lost 5 kg of walnuts and 3 kg of peanuts in transit. He then mixed the remaining nuts and sold the mixture at Rs. 166 per kg, thus making an overall profit of 25%. At what price, in Rs. per kg, did the wholesaler buy the walnuts?

a) 84

b) 96

c) 86

d) 98

Solution:

let the CP of walnuts for wholesaler was 3x and that of peanuts was x so

SP of 8 kg of peanuts and 16 kg of walnuts = 8*1.1x + 16*1.2*3x = 66.4x

The shopkeeper gets 25% profit so SP = 1.25*66.4x =83x

As per question 83x = 166*(8+16 – 5-3) = 166*16

So x = 32

So CP of walnuts = 3x = 96

Correct answer: b) 96

Other posts related to Quantitative Aptitude – Modern Maths

Permutation and Combination – Fundamental Principle of Counting
Permutation and Combination – Distribution of Objects
How to find Rank of a Word in Dictionary (With or Without Repetition)
Set Theory- Maximum and Minimum Values
How to solve questions based on At least n in Set Theory for CAT Exam?
Sequence and Series Problems and Concepts for CAT 2017 Exam Preparation
Basic Probability Concepts for CAT Preparation

Online Coaching Course for CAT Exam Preparation

a) 750+ Videos covering entire CAT syllabus
b) 2 Live Classes (online) every week for doubt clarification
c) Study Material & PDFs for practice and understanding
d) 10 Mock Tests in the latest pattern
e) Previous Year Questions solved on video

Know More about Online CAT Course

Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – A trader sells 10 liters of a mixture

Quantitative Aptitude – Arithmetic - Profit and Loss – A trader sells 10 liters of a mixture

Slot -1 – Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – A trader sells 10 liters of a mixture

A trader sells 10 litres of a mixture of paints A and B, where the amount of B in the mixture does not exceed that of A. The cost of paint A per litre is Rs. 8 more than that of paint B. If the trader sells the entire mixture for Rs. 264 and makes a profit of 10%, then the highest possible cost of paint B, in Rs. per litre, is?

a) 26

b) 22

c) 20

d) 16

Solution: let cost of paint A = x / liter

So cost of paint B = (x-8)/liter

Cost of 10 liter of the mixture = 264/1.1 = 240

Cost per liter of mixture = 240/10 = 24

For highest possible cost of paint B, both A and B should be in equal ratio , so

Cost of mixture = (x+ x -8)/2

24 = (2x -8)/2

x = 28

thus cost of paint B  = 28 -8 = 20 per liter

option c) 20 is correct

Other posts related to Quantitative Aptitude – Modern Maths

Permutation and Combination – Fundamental Principle of Counting
Permutation and Combination – Distribution of Objects
How to find Rank of a Word in Dictionary (With or Without Repetition)
Set Theory- Maximum and Minimum Values
How to solve questions based on At least n in Set Theory for CAT Exam?
Sequence and Series Problems and Concepts for CAT 2017 Exam Preparation
Basic Probability Concepts for CAT Preparation

Online Coaching Course for CAT Exam Preparation

a) 750+ Videos covering entire CAT syllabus
b) 2 Live Classes (online) every week for doubt clarification
c) Study Material & PDFs for practice and understanding
d) 10 Mock Tests in the latest pattern
e) Previous Year Questions solved on video

Know More about Online CAT Course

Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – Two types of tea, A and B, are mixed

Quantitative Aptitude – Arithmetic - Mixtures – Two types of tea, A and B, are mixed

Slot -1 – Quantitative Aptitude – Arithmetic – Profit and Loss – Two types of tea, A and B, are mixed

Two types of tea, A and B, are mixed and then sold at Rs. 40 per kg. The profit is 10% if A and B are mixed in the ratio 3:2, and 5% if this ratio is 2:3. The cost prices, per kg, of A and B, are in the ratio?

a) 19:24
b) 18:25
c) 21:25
d) 17:25

Solution:

When A and B are mixed in the ratio 3:2, CP = (3A+2B)/(5 )=40/1.1

3A +2B = 2000/11 ——-1)

When A and B are mixed in the ratio 2:3, CP = (2A+3B)/(5 )=40/1.05

2A +3B = 20000/105 = 4000/21 ———–2)

By solving eq 1) & 2)

A = 7600/21*11 and B = 9600/21*11

Thus A:B = 19:24

Option a) 19:24 is correct.

Other posts related to Quantitative Aptitude – Modern Maths

Permutation and Combination – Fundamental Principle of Counting
Permutation and Combination – Distribution of Objects
How to find Rank of a Word in Dictionary (With or Without Repetition)
Set Theory- Maximum and Minimum Values
How to solve questions based on At least n in Set Theory for CAT Exam?
Sequence and Series Problems and Concepts for CAT 2017 Exam Preparation
Basic Probability Concepts for CAT Preparation

Online Coaching Course for CAT Exam Preparation

a) 750+ Videos covering entire CAT syllabus
b) 2 Live Classes (online) every week for doubt clarification
c) Study Material & PDFs for practice and understanding
d) 10 Mock Tests in the latest pattern
e) Previous Year Questions solved on video

Know More about Online CAT Course